05Ara

Her beş kişiden birinde kabızlık problemi olduğunu biliyor muydunuz. Yyaşam kalitesini azaltan ,bireyde şişkinlik, gaza sebep olan, kilo vermekte bile zorluk çıkaran ciddi bir sağlık problemidir aslında kabızlık.

Amacınız bu durumu geçici çözümler ile tedavi etmek olmasın , alışkanlıklarınızı değiştirerek sağlıklı bir sindirim boşaltım sistemine sahip olmak olsun. Sinameki otu , sinameki otu içeren çayları, müshil ilaçları, laksatifleri kullanmayın.

Bunlar geçici çözümler üretir ,bağırsaklarınızın florasının bozulmasına sebep olur ,bağırsakları tembelleştirir,emilim sorunları yaşatır,otları -çayları-ilaçları içmeden tuvalete çıkamaz hale gelirsiniz, benden söylemesi.

Peki ne yapmalı beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin. Pirinç pilavı, beyaz ekmek, makarna, beyaz un içereren besinler yerine bulgur pilavı , kısır , tahıllı ekmek , yulaf ,tahıllı makarna gibi lif içeriği yüksek besinleri tüketin.

Patates,muz,şeftali kabızlığı arttırır tüketimini minimale düşürün.

Kayısı,erik,armut,hurma,kabuklu elma bağırsak hareketlerinin hızlanmasını sağlar, meyve tercihleriniz bu besinlerden yana kullanın.

Lif içeriği yüksek besinler olan sebzeleri mutlaka hayatınıza almaya çalışın.

Öğünlerinizden birinde mutlaka yeşillikli salata olsun ve içine zeytinyağı ekleyin.

Günlük su tüketiminiz 2-3 litre civarında olsun.

Kefir doğal bir probiyotiktir,günde 1 bardak kefir tüketmeyi alışkanlık haline getirin.

Tags: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.